Program mednarodnega kolokvija Umetnost skozi teorijo

Program mednarodnega kolokvija Umetnost skozi teorijo

I. DAN (četrtek, 16. 9. 2021, Filozofska Fakulteta UL, predavalnica št. 18 (pritličje), Aškerčeva cesta 2, Ljubljana)

PRVI TEMATSKI SKLOP: Umetnost in struktura

Trajanje: 10:00–13:00

Pozdravni nagovor: Primož Krašovec

Moderatorka: Amelia Kraigher

  1. (10:10–10:30) Aldo Milohnić: Reinstitucionalizacija in redistribucija v antičnem grškem gledališču
  2. (10:40–11:00) Magdalena Germek: Avtonomija estetskega modusa produkcije
  3. (11:00–11:20) Nika Grabar: Režimi arhitekture

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 10 min / (odmor 10min).

  1. (11:40–12:00) Milan Rakita: O nekim pitanjima invencije teorijskog metoda u knjizi Umetnost kroz teoriju. Istorijsko-materijalističke analize (prek Zooma)
  2. (12:10–12:30) Maja Breznik: Ima umetnost svojo zgodovino?

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 30 min.

[Odmor za kosilo 13:00–15:00]

DRUGI TEMATSKI SKLOP: Umetnost in kapital

Trajanje: 15:00–18:00

Moderatorka: Maja Breznik

  1. (15:00–15:20) Lev Kreft: Umetnost in (politična?) ekonomija
  2. (15:30–15:50) Katja Praznik: Do kdaj bo teorija umetnosti še reproducirala izkoriščanje umetniškega dela?
  3. (16:00–16:20) Marko Đorđević: Finansijalizacija i savremena umetnost (prek Zooma)

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 10 min / (pavza 10min).

  1. (16:40–17:00) Milan Ramšak Marković: Dvorska luda na dvoru bez kralja
  2. (17:10–17:30) Rastko Močnik: Kultura in umetnost v sodobnem kapitalizmu

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 30 min.

Večerni program: SLOVENSKA KINOTEKA (Miklošičeva cesta 28, Ljubljana)

  • 19:00 projekcija filma Splav Meduze (Karpo Godina, 1980)
  • 21:00 Film skozi teorijo – pogovor: Rade Pantić in Nil Baskar

Film Splav Meduze (rež. Karpo Godina, Srbija/Slovenija (Jugoslavija), 1980), obogaten z literarnimi in vizualnimi elementi dadaizma in nadrealizma, se spopade z vzdušjem dvajsetih let prejšnjega stoletja. Zgodba ni toliko pomembna, glavni poudarek je na možnosti napredka znotraj nereda – podobno kot pri ubežnikih na Géricaultovi sliki Splav Meduze, klasičnem primeru francoskega slikarstva iz obdobja romantike. Glavno vprašanje filma je: ali je imel avantgardizem na Balkanu smisel? Ironično-nostalgična pripoved o avantgardnem umetniškem gibanju.

Za izposojo filmske kopije se zahvaljujemo Slovenskemu filmskemu centru.

Filmski projekciji bo ob 21. uri sledil pogovor med Radetom Pantićem in Nilom Baskarjem, ki bosta problemsko polje in konceptualni aparat, ki ju v svojem delu razvije Pantić, poskušala povezati z umetnostnimi praksami in ideološkimi mehanizmi filma – natančneje, jugoslovanskega filma in filmske avantgarde.
Brezplačne vstopnice.
V sodelovanju s Slovensko kinoteko.

II DAN (petek, 17. 9. 2021, Filozofska Fakulteta UL, predavalnica št. 18 (pritličje), Aškerčeva cesta 2, Ljubljana)

TRETJI TEMATSKI SKLOP: Estetizacija aktivizma in avantgarda

Trajanje: 10:00–12:00

Moderatorka: Magdalena Germek

  1. (10:00–10:20) Nikola Dedić: Konstruktivistički prelaz na produktivizam u kontekstu sovjetske industrijalizacijske debate (preko Zooma)
  2. (10:30–10:50) Kaja Kraner: Produkcijski načini sodobne umetnosti

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 10 min / (odmor 10').

  1. (11:00–11:20) Miklavž Komelj: Misliti umetnost onkraj umetnostnega sistema? (prek Zooma)
  2. (11:40–12:00) Rena Rädle: Avangarda na „Istoku“ (prek Zooma)

Sledijo vprašanja publike in skupna debata: 30 min.

[Odmor za kosilo 13:00–15:00]

ČETRTI TEMATSKI SKLOP: Aktivizem estetike?

Trajanje: 15:00–17:00

Moderator: Rastko Močnik

  1. (15:00–15:20) Andraž Jež: Kako sem postal socialist: William Morris, Eugene Debbs, Jack London, Helen Keller, Ivan Cankar
  2. (15:30–15:50) Petar Ćuković: A. Socrealizam - dva nova pogleda na fenomen i B. jedno konkretno jugoslovensko iskustvo - slučaj Petra Lubarde" (prek Zooma)
  3. (16:00–16:20) Igor Štiks: Activist aesthetics? From Defeat to Emancipation

Sledijo vprašanja publike in skupna debata cca. 30 min.

Večerni program: Atrij ZRC, Novi trg 2, Ljubljana

  • 18:00: Pogovor o knjigi Umetnost skozi teorijo: Rade Pantić in Rastko Močnik